Пн-пт: 9:00 - 17:00
Субота: 10:00 - 14:00
Пн-пт: 9:00 - 17:00
Субота: 10:00 - 14:00
Україна, м. Київ
Харківське шосе 201-203
(ст. м. Бориспільська)
Амла (також відома як індійський аґрус) є важливою лікарською рослиною в аюрведі. Користь для здоров`я Амли пояснюється її антиоксидантними, імуномодулюючими, омолоджуючими та антивіковими властивостями. Ці властивості перебувають у його фруктовій м`якоті. М`якоть плодів Амли є багатим джерелом вітаміну С і містить у 20 разів більше вітаміну С, ніж апельсин.
Амла є важливим інгредієнтом аюрведичних омолоджувальних ліків (расаяна). Його додають у широко використовувані аюрведичні ліки, включаючи Чаванпраш, Брахма Расаяна, Дхатрі Расаяна, Амалакі Расаяна та інші.
Амла – це фрукт, ботанічно відомий як Філлантус ембліка (Emblica оfficinalis). Він родом з Індії та належить до сімейства філантових. Однак ця рослина також зустрічається в Китаї, Південно-Східній Азії, Пакистані та Шрі-Ланці. Плоди Амли вживають у свіжому та сушеному вигляді, оскільки вони відомі своїми терапевтичними, поживними властивостями та перевагами для здоров`я.
Латинська назва: Ембліка лікарська (Emblica officinalis), Філантус ембліка (Phyllanthus emblica)
Санскрит/індійська назва: Амалакі (Amalaki), Дхатріфала (Dhatriphala), Амла (Amla), Аовла (Aovla)
Лікарськими частинами індійського аґрусу є плоди, насіння, квіти, листя та кора. М`якоть свіжих фруктів використовується в різних аюрведичних препаратах. Висушену шкірку фруктів подрібнюють на порошок і використовують як Амла чурна (порошок Амли).
Плоди Амли мають проносну, сечогінну, жарознижувальну та омолоджуючу дію. Вони використовуються для лікування діабету, астми, анемії, серцевих захворювань, метеоризму, підвищеної кислотності, пептичних виразок, шкірних захворювань, серцевих захворювань, лихоманки, діареї та дизентерії.
Амла добре відома своїм високим вмістом вітаміну С, який є дуже сильним антиоксидантом. У 100 мл соку індійського аґрусу міститься 480 мг вітаміну С, що більше, ніж у будь-якому іншому цитрусовому фрукті. Крім вітаміну С, індійський аґрус також є багатим джерелом поліфенолів, що мають антиоксидантні властивості.
Поєднання вітаміну С (аскорбінової кислоти) та поліфенолів допомагає боротися з окислювальним стресом, стимулює імунну систему та запобігає хворобам та розладам. Окисне ушкодження клітин зменшується у присутності екстракту Амли. Такий ефект обумовлений наявністю антиоксидантів, які нейтралізують вільні радикали. Дослідження показали, що лікування Амалаки підвищує активність супероксиддисмутази, ферменту-антиоксиданту, який бореться з окислювальним стресом.
Було доведено, що присутні в екстракті Амли фенольні сполуки відповідальні за антиоксидантну активність:
Це деякі важливі поліфеноли, присутні у ньому. Виробництво побічних продуктів окислювального стресу викликає подальше пошкодження та збільшує ризик низки захворювань та розладів. Завдяки наявності в екстракті великої кількості поліфенолів, він використовується як народна медицина.
Амла має такі цілющі властивості:
Повідомлялося, що Амла має спазмолітичу (знімає судоми і спазми), проносну, відхаркувальну (виводить слиз і полегшує кашель або застій у грудях), антибактеріальну, гіпоглікемічну (знижує високий рівень глюкози в крові), гіполіпідемічну (знижує високий рівень холестерину), жарознижуючу (лікує лихоманку) дії.
Високий вміст аскорбінової кислоти та наявність інших поліфенолів зумовлюють фармакологічні (лікарські) властивості Амли.
Смак (раса): переважає кислий смак і ще 4 смаки, крім солоного: амал (кислий), мадхура (солодкий), кату (гострий), тікта (гіркий) і касая (в`яжучий)
Після смак (віпака): мадхура (солодкий)
Головна якість (гуна): гуру (важкий), рукша (сухий), шіта (крутий)
Вір`я (дія): шіта (охолодження)
Терапевтичний ефект (прабхава): омолодження
Доша карма (вплив на настрій): амла заспокоює головним чином Пітту, але також заспокоює Капху та Вата
Дхату (тканина) ефект: раса, ракта, медас та шукра
Корисно для органів: шлунок, кишечник, серце, кровоносні судини
Амла корисна при наступних станах здоров`я:
Амла корисна при всіх захворюваннях, перелічених у цьому розділі.
Амла – давня рослина, яка використовується в народній медицині для лікування та профілактики різних захворювань, особливо цукрового діабету. Амла багата на вітамін С і є хорошим джерелом мінералів і амінокислот (будівельних блоків білка). Вітамін С є потужним антиоксидантом, який запобігає окислювальному стресу та пов`язаним з ним захворюванням та розладам.
М`якуш Амалакі є важливою частиною різних лікарських препаратів. Такі препарати дуже ефективні при лікуванні головного болю, цукрового діабету, захворювань печінки та серцево-судинних захворювань.
Амла також є основним інгредієнтом відомої аюрведичної добавки для здоров`я Чаванпраш. Амалакі Расаяна також готується з використанням фруктів та соку Амли. Ці два препарати корисні для омолоджувальних цілей і мають потужні антивікові властивості.
Індійський аґрус має антигіперглікемічну дію, є нетоксичним і не має побічних ефектів. Екстракт плодів Амли перешкоджає всмоктуванню глюкози в кишечнику та затримує надходження глюкози до крові. Таким чином, він запобігає раптовому стрибку рівня глюкози в крові після їжі. Інгібування дисахаридази, ферменту, який перетворює вуглеводи на глюкозу при травленні, здебільшого відповідальне за затримку підвищення рівня глюкози в крові.
Дослідження показали, що потужна антидіабетична властивість плодів Амли пов`язана з наявністю різних корисних для здоров`я сполук, таких як:
Ці сполуки мають сильні антиоксидантні властивості та властивості видалення вільних радикалів, що знижує окислювальний стрес у підшлунковій залозі та допомагає нормалізувати рівень глюкози в крові. Також було показано, що плоди Амли зменшують діабетичні ускладнення, пов`язані з постійним високим рівнем глюкози у крові. До таких ускладнень належать:
Інше наукове дослідження показало, що екстракт плодів Амли збільшує секрецію інсуліну бета-клітинами підшлункової залози, що додатково сприяє зниженню рівня глюкози у крові. Ця властивість була подібна до глибенкламіду, протидіабетичного препарату. Він також містить флавоноїди та дубильні речовини, які демонструють антидіабетичну активність.
Таким чином, його плоди можна зробити важливою частиною антидіабетичної дієти. Це допомагає кращому засвоєнню інсуліну, що, своєю чергою, знижує рівень цукру та регулює вуглеводний обмін, що допомагає організму добре реагувати на інсулін.
Нішамалакі - це аюрведична формула, до складу якої входять Амла (індійський аґрус) та Халді (куркума). Препарат також дуже корисний при діабеті. Зменшує всі діабетичні симптоми, особливо часте сечовипускання, та запобігає діабетичним ускладненням.
Сучасні ліки викликають безліч побічних ефектів, які переважно впливають на функції печінки, а деякі викликають її ушкодження. Наукові дослідження показали, що Амла захищає печінку від парацетамолу. Парацетамол - це ліки, які використовуються для лікування лихоманки та легкого болю. Надмірне споживання парацетамолу може призвести до пошкодження печінки.
Амла вважається потужним засобом захисту печінки. Вільні радикали та активні форми кисню безпосередньо ушкоджують печінку і, таким чином, змінюють її нормальну структуру та функцію. Індійський аґрус є дуже багатим джерелом природних антиоксидантів, таких як дубильні речовини, флавоноїди та вітамін С. Дослідження показали, що такий унікальний склад Амли має сильні антиоксидантні властивості. Він видаляє вільні радикали і, як наслідок, нормалізує загальну функцію та структуру печінки.
Лікування амлою показало зниження токсичних маркерів та маркерів запалення. На додаток до цього високий вміст присутньої в ньому аскорбінової кислоти має відмінну здатність протидіяти токсичним ефектам, які можуть бути викликані хімічними речовинами, деякими солями металів, передозуванням наркотиків або надмірним вживанням алкоголю. Однак надалі було виявлено, що її екстракт ефективніший, ніж аскорбінова кислота окремо. Тому Амалакі можна безпечно використовувати під час лікування пошкоджень.
Дослідження на щурах показало, що Амла (індійський аґрус) запобігає стеатозу печінки. Він модулює деякі білки, що беруть участь у метаболізмі ліпідів, що зменшує та запобігає стеатозу печінки та дисліпідемії.
В аюрведі Амла використовується разом з порошком Піппалі (Перець довгий) або аюрведичною формулою Трікату чурна та порошком Халді (куркума) при неалкогольній жировій хворобі печінки.
Засоби захисту:
Амла чурна (2 г) разом з піппалі расаяною (500 мг) також корисні при ожирінні печінки.
Сік Амли в поєднанні з соком цукрової тростини або пунарновим соком, піппалі чурна і медом знижує рівень білірубіну і лікує жовтяницю. Найбільш поширена комбінація соку використовується так:
Засоби захисту:
Цю суміш слід приймати двічі на день при жовтяниці. Якщо пацієнт відчуває печіння, дозу Піппалі Чурна слід зменшити до 125 мг і поступово збільшувати до 500 мг відповідно до переносимості пацієнта.
Амла – антианемічний фрукт. Він також багатий на залізо і вітамін С. Вітамін С в Амлі сприяє кращому засвоєнню заліза. Аскорбінова кислота посилює всмоктування заліза з інших продуктів.
У зовсім недавньому дослідженні, опублікованому у 2015 році, спостерігався позитивний ефект листя Німа разом із Амлою під час лікування анемії. Це дуже багате джерело вітаміну С, яке збільшує засвоєння заліза при вживанні разом із деякими продуктами, багатими на залізо. У цьому дослідженні листя Німа були відмінним джерелом заліза, а Амла була багатим джерелом вітаміну С. Вживання в їжу тільки продуктів, багатих на залізо, може не мати величезного позитивного впливу на статус заліза в організмі, але в поєднанні з продуктами, багатими на вітамін С, результати будуть кращими.
Після лікування листям Німа та Амлою спостерігалося підвищення таких параметрів крові, як гемоглобін. Таким чином, можна сказати, що продукти, багаті на залізо, поряд з нею володіють антианемічною активністю.
Інше дослідження показало, що це недорогий засіб від анемії, який може використовувати кожен завдяки своїй доступності. Важливою перевагою Амли є те, що вона збільшує біодоступність заліза та збільшує загальне засвоєння заліза. Крім того, було помічено, що засвоєння заліза збільшилося у 19 разів, коли Амалакі вживали разом із продуктами, багатими на залізо. Крім вітаміну С, він також містить винну, лимонну, яблучну та галову кислоти, які підвищують біодоступність заліза.
Амла корисна при лікуванні цинги у людини, тому що це дуже багате джерело вітаміну С. Цинга - це стан, викликаний нестачею або дефіцитом вітаміну С. Для таких людей стає дуже важливим споживати багаті джерела вітаміну С з їжею, тому що людський організм не може виробляти вітамін С. Дослідження також показали, що Амла містить у 20 разів більше вітаміну С порівняно з апельсином. Тому її можна легко використовувати для лікування цинги.
Амла (Emblica officinalis) підвищує еластичність судин та захищає їх від запалення. Згідно з недавніми дослідженнями, запалення слизової оболонки кровоносних судин є основною причиною атеросклерозу. Екстракт індійського аґрусу змінює стан дисліпідемії та зменшує утворення бляшок та потовщення інтими-медіа в аорті, згідно з дослідженням на кроликах з гіперхолестеринемією. Через 4 місяці дослідження встановлено, що просвіт аорти став нормальним, як і у контрольній групі.
Можлива дія включає запобігання окисленню ліпопротеїнів низької щільності та антиоксидантний потенціал. Амла також знижує синтез холестерину за рахунок інгібування ферментативної дії ГМГ-КоА-редуктази та збільшення зворотного транспорту холестерину.
Амла діє як природний антацид та полегшує симптоми гастриту. Вона контролює вироблення кислоти в шлунку і зменшує біль у животі, нудоту, блювання і печію, спричинені підвищеною кислотністю.
Амла дуже корисна при лікуванні виразкової хвороби. Вона зменшує вироблення кислоти у шлунку. Крім того, її антиоксидантна дія допомагає захистити слизову оболонку шлунка від будь-яких пошкоджень та запобігає утворенню виразок. Індійський аґрус може запобігти ускладненням виразкової хвороби, такі як карцинома шлунка. Також він зменшує симптоми виразкової хвороби, такі як біль у животі, втрата ваги, поганий апетит, нудота та блювання.
Амла насичена вітаміном С. У недавніх дослідженнях вітамін С був визнаний важливою поживною речовиною для профілактики та лікування остеопорозу. Він покращує засвоєння мінералів та збільшує мінеральну щільність кісток.
В аюрведичній медицині Амла разом із Циссусом чотирикутним (хаджод), ашвагандою, арджуною та іншими аюрведичними мінеральними препаратами покращує міцність кісток, збільшує мінеральну щільність кісток та запобігає переломам.
Дозування різних його частин таке:
Дозування свіжої фруктової м`якоті точно не визначено, так як це фрукт і його можна приймати в будь-якій кількості, що перетравлюється.
Індійський аґрус абсолютно безпечний для дітей, дорослих та вагітних жінок. Амла в натуральній формі (Амла м`якоть, Амла чурна (порошок) або сік Амли) безпечніше та настійно рекомендується для регулярного та тривалого вживання.
Індійський аґрус у вигляді чурни (порошку) та фруктової м`якоті не має побічних ефектів. Однак консервований сік може викликати такі побічні ефекти:
Дослідження на щурах показало, що екстракт Амли при пероральному введенні щурам у дозах 250, 500 та 1000 мг/кг маси тіла на день не викликав смерті протягом 48 годин. Далі при спостереженні протягом 3 тижнів жодних побічних ефектів або ознак та симптомів гострої чи хронічної токсичності не спостерігалося.
Амла (індійський аґрус) має сильну охолоджувальну властивість, що означає, що вона зменшує жар і викликає відчуття охолодження в тілі. Згідно з аюрведою, через цю властивість її не можна використовувати при наступних станах здоров`я:
Амалакі використовується в аюрведі та традиційній медицині протягом тисячоліть. Чарака Самхіта описує її численні переваги і включає багато аюрведичних препаратів.